Hoppa till huvudinnehåll
erika vår nuvarande ekonom som ska sluta

Nu anställer vi en ny ekonomiansvarig

Vår ekonom Erika går vidare mot nya utmaningar. Nu har du möjlighet att bli anställd som ekonomiansvarig på Göta studentkår. Hos oss får du ta ansvar och lägga fokus på att göra ekonomi begripligt för andra. Göta studentkår söker dig som vill bli vår nya ekonomiansvarig – varmt välkommen med din ansökan.

Om jobbet

Göta studentkår är en ideell förening som engagerar studenter vid Göteborgs universitet. Som Sveriges näst största studentkår representerar vi över 25000 studenter och vi har ca 4500 medlemmar. I dagsläget har vi 4 anställda och 11 förtroendevalda studenter som arbetar på heltid.

Information om arbetsrollen
I den här rollen kommer du vara den som axlar både helhetsansvar och huvudansvaret för organisationens ekonomihantering. Det är föreningens ordförande och styrelse som är ekonomiskt ansvariga, men du är deras expert inom ekonomiområdet. Du har en nyckelroll i att driva föreningens utveckling framåt med att ta hand om allt som har med bokföring, bokslut och redovisning att göra. Här får du möjlighet att jobba med en unik tjänst och bli en del av en organisation i ständig förändring och med engagemang som främsta drivkraft.

Göta studentkår erbjuder dig en gedigen introduktion där du går dubbelt med nuvarande ekonomiansvarig under en period. Du kommer ha stort mandat att påverka hur arbetet ska genomföras och i samråd med kollegor och förtroendevalda utveckla ekonomiarbetet så att det blir enkelt och begripligt för alla inblandade. Arbetsplatsen är först och främst Studenternas Hus i Göteborg, men möjlighet finns att arbeta vissa dagar hemifrån efter överenskommelse.

Arbetsuppgifter
Som ekonomiansvarig är du ansvarig för både planering, löpande bokföring, lönehantering och bokslut för Göta studentkår. Du förväntas arbeta strukturerat samt ha förmågan att förklara för övriga anställda samt förtroendevalda och medlemmar hur ekonomin ser ut samt hur beslut inom organisationen påverkar ekonomin framöver.

Några av de primära arbetsuppgifterna kommer vara:

 • Löpande redovisning
 • Budgetansvar
 • Löner
 • Bokslut
 • Analys och uppföljningsarbete
 • Agera stöd till samtliga nivåer i organisationen gällande budgetering och uppföljning
 • Stötta i medlemsstatistikuppföljning

Vi söker dig som

 • har högskoleutbildning inom ekonomi
 • har dokumenterad erfarenhet inom liknande roll
 • är flytande i svenska och engelska

Det är meriterande att

 • ha erfarenhet från Fortnox och Microsoft office
 • ha erfarenhet av ideell sektor

De personliga kompetenser vi kommer fokusera på i rekryteringen är:

 • Strukturerad
 • Ansvarstagande
 • Pedagogisk
 • Samarbetsförmåga
 • Personlig mognad

Läs mer om tjänsten och hur du ansöker på arbetsförmedlingens hemsida >>

Fler nyheter