Hoppa till huvudinnehåll
Studentpolitiskt ansvarig Filip Kjellgren

Omvärldsbevakning maj 26

Boendesituationen för studenter i Göteborg

I april 2026 släppte Hyresgästföreningen, tillsammans med Göteborgs Förenade Studentkårer (GFS) och Boplats Väst, en rapport om studenters boendesituation i Göteborg. Rapporten visar flera viktiga saker, bland annat:

> Hög hyra och delat badrum är de största anledningarna till att studenter väljer bort boende.

> En tredjedel av studenterna som deltog i undersökningen uppger att de någon gång bott i delat boende, men att det är ofrivilligt och boendeformen leder ofta till otrygghet.

> Ekonomin spelar stor roll för vardagsekonomin och boendeval. 40% av studenterna jobba vid sidan av studierna.

> Så många som 40% menar att boendesituationen någon gång har påverkat deras studier negativt.

> I genomsnitt står en student två år i bostadskö innan hen får en studentbostad, vilket leder till andrahandsboende i starten av studierna. Enligt rapporten leder detta till att studenter har en otrygg och osäker boendesituation i starten av sina studier.

> Internationella studenter bor i större utsträckning i andra hand, delat boende och kollektiv (Juthstrand & Geeraedts 2026).

 

Akademisk frihet i forskning kring Israel och Palestina

2025 publicerade forskare och personal vid Lunds universitet (LU) en artikel i Sydsvenskan där de skriver att engagemang, kunskapsbildning och åsiktsutbyte kring Palestina och Israel systematiskt motarbetas av LU (Abdelhady m.fl. 2025). Forskare skriver om liknande situationer i USA, Tyskland och Tjeckien (Telhami & Lynch 2023; Lynch 2024; Julien Grimm 2024; Zahora, Kolacek & Plistilova 2024).

 

Källor:

https://www.sydsvenskan.se/opinion/aktuella-fragor/vart- engagemang-tystas-systematiskt-ned-av-foretradare-for-lunds-universitet/

https://pomeps.org/pomeps-studies-51-the-war-on-gaza-and-middle-east-political- science

https://www.hyresgastforeningen.se/regioner/vastra-sverige/nyheter/ny-rapport- studenter-ratar-hoga-hyror/

https://pomeps.org/pomeps-studies-51-the-war-on-gaza-and-middle-east- political-science

https://pomeps.org/middle-east-scholar-barometer-6-november-10-17-2023

https://pomeps.org/pomeps-studies-51-the-war-on-gaza-and-middle-east-political- science

 

Vid frågor eller om du har en idé på en nyhet du vill att Filip ska skriva om, kontakta studpol.samsek@gota.gu.se

Fler nyheter