Bli styrelseledamot i GSF AB
Vi söker nu studenter som vill sitta i bolagsstyrelse!
Göteborgs studenters företagsgrupp (GSF AB)
Fysiken ägs av Göteborgs studenters företagsgrupp (GSF AB) som Göta studentkår tillsammans med övriga studentkårer i Göteborg är aktieägare i. Som aktieägare har vi rätt att föreslå en ledamot till bolagsstyrelsen...det ska vi göra nu.
Vad gör man i styrelsen?
Som ledamot i GSFs styrelse får du chansen att lära dig mer om hur man driver bolag samtidigt som du är med och påverkar hur friskvård och hälsa kan utvecklas och stärkas för Göteborgs studenter. I styrelsen sitter förutom studenter erfarna bolagsstyrelseledamöter.
Hur går det till?
Göta studentkårs styrelse föreslår vem man vill ska sitta i GSFs styrelse. Denna person väljs sedan formellt på bolagsstämman i maj.
Här kan du läsa ett (ännu inte fastställt) förslag på uppdragsbeskrivning för styrelseuppdraget >>
Om du är intresserad av uppdraget och har frågor, är det bara att skicka ett mejl. Annars är det bara att ansöka på knappen nedan!